Przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawów to bolesne schorzenie, często występujące wśród pacjentów  w podeszłym wieku. Istnieje nieoperacyjna metoda, która pozwala pozbyć się bólu kolana i szybko powrócić do normalnej aktywności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii fal radiowych (RF), wprowadzonej ponad sześćdziesiąt lat temu przez naukowców i inżynierów firmy Cosman.

Leczenie przewlekłego bólu Falami Radiowymileczenie bolu kolan cosman

Ablacja za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych to bezpieczne i sprawdzony sposób przerwania sygnałów bólowych, przesyłanych z podrażnionych nerwów kolanowych. Prąd o częstotliwości fal radiowych jest wykorzystywany do podgrzania niewielkiej powierzchni tkanki nerwowej, aby w ten sposób przerwać sygnał bólowy docierający z konkretnego miejsca. Badania kliniczne pokazują, że tego typu leczenie może skutecznie i na długi czas przynieść ulgę w bólu.1,2,3 Leczenie za pomocą fal radiowych nie powinno być przeprowadzane u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, u pacjentów z miejscową infekcją, u pacjentów z poważnymi problemami psychicznymi, u pacjentów z alergią na miejscowe środki znieczulające oraz u ciężarnych pacjentek.3

Podczas zabiegu

Zabieg ablacji nerwów za pomocą prądu RF jest wykonywany przez lekarza w gabinecie lekarskim. Aby ograniczyć dyskomfort podczas procedury, lekarz może podać miejscowe znieczulenie lub łagodny środek uspokajający. Podczas zabiegu pacjent leży na placach z poduszką pod nogami. Lekarz umieszcza w kolanie pacjenta kilka małych igieł. Dzięki podglądowi rtg, igły zostają wprowadzone blisko stawu kolanowego. Poprzez igły wprowadzane są elektrody, które pobudzą okoliczne nerwy odpowiedzialne za czucie i ruch. Podczas stymulacji nerwów, lekarz pyta, czy pacjent odczuwa mrowienie. Dzięki stymulacji możliwe jest optymalne określenie miejsca umieszczenia elektrod i wykonania zabiegu. Po potwierdzeniu prawidłowego umieszczenia igieł i elektrod, poprzez elektrody do otaczających tkanek, przepłynie niewielki prąd RF.Prąd spowoduje podgrzanie tkanek i w ten sposób zniszczy drogi przewodzenia bólu. Jeśli w trakcie zabiegu, pacjent odczuje jakikolwiek dyskomfort, powinien niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. Aby skrócić czas zabiegu, lekarz może zastosować terapię w kilku miejscach jednocześnie. Niniejsza ulotka zawiera jedynie informacje ogólne. Wszystkie pytania i zagadnienia natury medycznej należy kierować do lekarza. Lekarz prowadzący może wyjaśnić możliwe rezultaty leczenia, w tym ryzyko oraz skutki uboczne zabiegu.

Po Zabiegu

Po zabiegu, mogą pojawić się dolegliwości tkanek miękkich w okolicach, gdzie były umieszczane igły. Podobnie jak w przypadku innych ran tkanek miękkich, dyskomfort powinien ustąpić po kilku dniach. zwykle zabieg, gdy nie występują komplikacje, jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Ból kolana powinien ustąpić w przeciągu kilku tygodni. Leczenie za pomocą prądu RF zwykle blokuje sygnały bólowe na długi czas. Zabieg można powtórzyć, jeśli nerwy się zregenerują a ból powróci. Leczenie za pomocą ablacji RF nie powinno ograniczać codziennej aktywności. Pacjent powinien być stanie wykonywać normalne czynności, w tym także pracować. Fizyczne ograniczenia, które występowały przed zabiegiem, mogą pozostać. Jak każda procedura medyczna, zabieg ablacji RF, niesie za sobą – chociaż znikome- pewne ryzyko. Należy zapytać lekarza o szczegóły dotyczące potencjalnego ryzyka związanego z zabiegiem oraz o odpowiednie działania po leczeniu.

Zastosowanie ablacji o częstotliwości fal radiowych (RFA) to prosta i skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu stawów kolanowych. RFA jest również znane pod nazwą zabiegu odnerwienia i termokoagulacji. Tylko lekarz prowadzący może określić, czy leczenie za pomocą RFA jest wskazane w Państwa przypadku. Zapytaj swojego lekarza o leczenia bólu za pomocą urządzenia COSMAN.

Cosman

Cosman to lider w leczeniu prądem o częstotliwości radiowej. Od 1952 roku, kiedy Bernard J. Cosman zbudował pierwszy generator RF do zastosowań medycznych, Cosman jest największym innowatorem na polu wykorzystania prądu RF w leczeniu bólu. Żadna inna firma nie ma tak długiego doświadczenia w medycynie RF. Na stronie impomed.pl znajduje się więcej informacji na temat generatorów COSMAN oraz leczenia bólu. Napisz do nas, a wskażemy najbliższy ośrodek leczenia bólu, gdzie wykonywane są zabiegi opracowane przez firmę Cosman.

Niniejsza strona zawiera jedynie informacje ogólne. Wszystkie pytania i zagadnienia natury medycznej należy kierować do lekarza. Lekarz prowadzący wyjaśni możliwe rezultaty leczenia, w tym ryzyko oraz skutki uboczne zabiegu.

Informacje zawarte na stronie nie mogą być traktowane jako porada medyczna, ani też jako wyrażona lub sugerowana opinia medyczna.