Przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawów to bolesne schorzenie, często występujące wśród pacjentów w podeszłym wieku1. Istnieje nieoperacyjna metoda, która pozwala pozbyć się bólu biodra i szybko powrócić do normalnej aktywności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii fal radiowych (RF), wprowadzonej ponad sześćdziesiąt lat temu przez naukowców i inżynierów firmy Cosman.leczenie bolu biodra cosman

Leczenie bólu biodra falami radiowymi

Ablacja za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych to bezpieczne i sprawdzony sposób przerwania sygnałów bólowych, przesyłanych z  podrażnionych gałęzi nerwów  znajdujących się w udzie;  nerwu udowego i zasłonowego. Prąd o częstotliwości fal radiowych jest wykorzystywany do podgrzania niewielkiej powierzchni tkanki nerwowej, aby w ten sposób przerwać sygnał bólowy docierający z konkretnego miejsca. Badania kliniczne pokazują, że tego typu leczenie może skutecznie i na długi czas przynieść ulgę w bólu.1,2,3 Leczenie za pomocą fal radiowych nie powinno być przeprowadzane u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, u pacjentów z miejscową infekcją, u pacjentów z poważnymi problemami psychicznymi, u pacjentów z alergią na miejscowe środki znieczulające oraz u ciężarnych pacjentek.3

Podczas Zabiegu

Zabieg ablacji nerwów za pomocą prądu RF jest wykonywany przez lekarza w gabinecie lekarskim. Aby ograniczyć dyskomfort podczas procedury, lekarz może podać miejscowe znieczulenie lub łagodny środek uspokajający. Podczas zabiegu pacjent leży na placach. Lekarz umieszcza w stawie pacjenta kilka małych igieł. Dzięki podglądowi rtg, igły zostają wprowadzone blisko stawu biodrowego. Poprzez igły wprowadzane są elektrody, które pobudzą okoliczne nerwy odpowiedzialne za czucie i ruch. Podczas stymulacji nerwów, lekarz pyta, czy pacjent odczuwa mrowienie. Dzięki stymulacji możliwe jest optymalne określenie miejsca umieszczenia elektrod i wykonania zabiegu. Po potwierdzeniu prawidłowego umieszczenia igieł i elektrod, poprzez elektrody do otaczających tkanek, przepłynie niewielki prąd RF. Prąd spowoduje podgrzanie tkanek i w ten sposób zniszczy drogi przewodzenia bólu. Jeśli w trakcie zabiegu, pacjent odczuje jakikolwiek dyskomfort, powinien niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. Aby skrócić czas zabiegu, lekarz może zastosować terapię w kilku miejscach jednocześnie.

Po Zabiegu

Po zabiegu, mogą pojawić się dolegliwości tkanek miękkich w okolicach, gdzie były umieszczane igły. Podobnie jak w przypadku innych ran, dyskomfort powinien ustąpić po kilku dniach. Standardowo zabieg, gdy nie występują komplikacje, jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Ból biodra powinien ustąpić w przeciągu kilku tygodni. Leczenie za pomocą prądu RF zwykle blokuje sygnały bólowe na długi czas. Zabieg można powtórzyć, jeśli nerwy się zregenerują, a ból powróci. Leczenie za pomocą ablacji RF nie powinno ograniczać codziennej aktywności. Pacjent powinien być stanie wykonywać normalne czynności, w tym także pracować. Fizyczne ograniczenia, które występowały przed zabiegiem, mogą pozostać. Jak każda procedura medyczna, zabieg ablacji RF, niesie za sobą – chociaż znikome – pewne ryzyko. Należy zapytać lekarza o szczegóły dotyczące potencjalnego ryzyka związanego z zabiegiem oraz o odpowiednie działania po leczeniu.

Zastosowanie ablacji o częstotliwości fal radiowych (RFA) to prosta i skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu stawu biodrowego. RFA jest również znane pod nazwą zabiegu odnerwienia i termokoagulacji. Tylko lekarz prowadzący może określić, czy leczenie za pomocą RFA jest wskazane w Państwa przypadku. Zapytaj swojego lekarza o leczenia bólu za pomocą urządzenia COSMAN.

Rozwiązania Cosman

Cosman  to lider w medycznych zastosowaniach prądu RF. Od 1952 roku, kiedy Bernard J. Cosman zbudował pierwszy generator RF do zastosowań medycznych, Cosman jest największym innowatorem na polu wykorzystania prądu RF w leczeniu bólu. Żadna inna firma nie ma tak długiego doświadczenia w medycynie RF. Na stronie www.impomed.pl znajduje się więcej informacji na temat generatorów COSMAN oraz leczenia bólu. Napisz do nas imc@impomed.com.pl,
a wskażemy najbliższy ośrodek leczenia bólu, gdzie wykonywane są zabiegi opracowane przez firmę Cosman.

1. Chaiban G, Paradis T, Atallah J. Use of ultrasound and fluoroscopy guidance in percutaneous radiofrequency lesioning of the sensory branches of the femoral and obturator nerves. Pain Pract. 2013 [Epub ahead of print].
2. Gupta G, Radhakrishna M, Etheridge P, Besemann M, Finlayson RJ. Radiofrequency denervation of the hip joint for pain management: case report and literature review. US Army Med Dep J. 2014 Apr-Jun:41-51.
3. Gauci CA. Radiofrequency treatment of the lumbar medial branch. Cosman Procedure Technique Series. USA; 2009.

Zastosowanie ablacji o częstotliwości fal radiowych (RFA) to prosta i skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu stawu biodrowego. RFA jest również znane pod nazwą zabiegu odnerwienia i termokoagulacji. Tylko lekarz prowadzący może określić, czy leczenie za pomocą RFA jest wskazane w Państwa przypadku.

Niniejsza strona zawiera jedynie informacje ogólne. Wszystkie pytania i zagadnienia natury medycznej należy kierować do lekarza. Lekarz prowadzący wyjaśni możliwe rezultaty leczenia, w tym ryzyko oraz skutki uboczne zabiegu.

Informacje zawarte na stronie nie mogą być traktowane jako porada medyczna, ani też jako wyrażona lub sugerowana opinia medyczna.